Nieprzyjemny oddech to niezwykle uciążliwy i przede wszystkim – wstydliwy problem. Jego przyczyny mogą być naprawdę różne, częściej jednak, zamiast doszukiwać się źródła problemu, maskujemy jedynie objawy. W tym celu sięgamy po gumy do żucia, pasty o silnym, miętowym zapachu czy odświeżacze oddechu w postaci sprayu. Pochylmy się jednak naszymi nawykami żywieniowymi i ogólną dietą, gdyż to właśnie w niej możemy znaleźć przyczynę.

Produkty, które mogą być przyczyną nieświeżego oddechu.

Świeżość oddechu, lub jego specyficzny zapach, może być zależny od spożywanych przez nas produktów. Wszyscy doskonale wiemy, czego możemy spodziewać się po zjedzeniu takich warzyw, jak cebula czy czosnek. Z mniej oczywistych produktów wymienić można również kawę, słodkie napoje, sery czy produkty zbożowe, a więc wszystkie te, które zawierają ogromną ilość cukrów prostych. Korelacja pomiędzy tymi produktami a nieświeżym oddechem sprowadza się do nadmiernego zakwaszenia organizmu.

Alkohol i papierosy.

Ogromny wpływ na jakość naszego oddechu mają przede wszystkim papierosy i spożywany alkohol. Jeżeli więc jesteśmy aktywnymi palaczami, lub często sięgamy po napoje wyskokowe – warto je stanowczo ograniczyć.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeżeli wszelkie zmiany w naszej diecie i sposobie życia nie przyniosły oczekiwanego rezultatu, a więc wciąż borykamy się z nieświeżym oddechem – jest to stanowczy argument do tego, by odwiedzić specjalistę. Może się okazać, że problem ten jest o wiele bardziej złożony, lub jego przyczyną jest ukryta choroba, o której przebiegu nie mieliśmy pojęcia.