Mięso stanowi od tysiącleci nieodłączny i najważniejszy rodzaj pokarmy w diecie człowieka. Nie brakuje jednak osób, które decydują się z niego zrezygnować – czy to z powodów zdrowotnych, czy też ideologicznych. Czy dieta wegetariańska jest zdrowa i co równie ważne – jakie niesie za sobą korzyści?

Dieta wegetariańska a mięso.

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że niemożliwe jest – pod względem zawartych w mięsie składników odżywczych – całkowite z niego zrezygnowanie. Z tego też względu, będąc na diecie, należy organizmowi dostarczać zamienniki składników odżywczych, które normalnie znaleźć można w produktach pochodzenia zwierzęcego. Mowa tu więc o białku, kwasach omega-3, żelazie. Osoby na diecie wegetariańskiej unikają wszystkich produktów odzwierzęcych, a więc również jaj kurzych.

Dlaczego warto przejść na dietę wegetariańską?

Według zgromadzonych statystyk i przeprowadzonych badań udowodniono, że wegetarianie żyją zwyczajnie dłużej – u osób na takiej diecie w znaczącym stopniu obniża się ryzyko wystąpienia wielu poważnych chorób, takich jak rak jelita grubego czy wszelkiego rodzaju chorób serca. Ponadto, wegetarianie pochwalić się mogą o wiele lepszym, a więc prawidłowym, wskaźnikiem BMI względem osób regularnie spożywających mięso.