Niezaprzeczalnym faktem jest, że alkohol wykazuje szkodliwe działanie względem naszego organizmu, co jest szczególnie odczuwalne zwłaszcza wtedy, gdy zwyczajnie przesadzimy z jego ilością. Nie brakuje jednak głosów, że wino wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych – jak to więc jest z winem?

Zachowanie umiaru.

Nawet zwykła woda, jeżeli dostarczymy organizmowi jej zbyt dużą ilość, może nam zwyczajnie zaszkodzić – nie inaczej jest winem i pozostałymi rodzajami alkoholu, choć ich negatywne działanie można zaobserwować znacznie szybciej. Wielu ekspertów zauważa jednak, że sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku wina – jeżeli spożywane jest sporadycznie, może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie. W czym więc tkwi sekret?

Właściwości wina względem naszego zdrowia.

Wino zawiera spora ilość tak zwanych związków polifenolowych, a więc przeciwutleniaczy wykazujących właściwości przeciwzapalnych oraz przeciwmiażdżycowych. Ponadto, podobnie jak każdy rodzaj alkoholu – wino rozszerza naczynia krwionośne, co z kolei pozytywnie wpływa na pracę serca. Po wino chętnie sięgamy podczas posiłków, jak się okazuje – nie istnieje lepsze połączenie, gdyż zawarte w winie związki sprzyjają między innymi produkcji enzymów trawiennych oraz ogólnej poprawie układu pokarmowego.