Kawa to popularny na całym świecie napój, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia swojego dnia. Sięgamy po nią tak chętnie w pracy, jak i w domu. Do ulubionej książki, serialu czy też posiłku. O ile kawa wykazuje szereg korzystnych właściwości, tak gdy spożywana będzie w nadmiernych ilościach – może być przyczyną licznych problemów i nieprzyjemnych objawów, z jakimi przyjdzie nam się borykać. Przedstawimy sygnały wysyłane przez organizm, który alarmuje nas o tym, że konsumujemy jej za dużo.

Niepokój i zmiany nastroju.

Zawarta w kawie kofeina pobudza nas do działania, stąd chętnie sięgamy po ten trunek szczególnie z rana, gdy jeszcze jesteśmy na etapie budzenia się. Kofeina, oprócz zastrzyku energii, może być także przyczyną licznych problemów związanych z naszym samopoczuciem i nastrojem. Jej nadmiar sprawia, że odczuwalny jest ogólny niepokój, rozdrażnienie czy nawet wahania nastroju.

Stres.

Osoby zmagające się z nadmiernym stresem lub cierpiące na zaburzenia lękowe w szczególności powinny wystrzegać się nadmiernego spożywania kawy. Wynika to z faktu, że kofeina w bezpośredni sposób wpływa – w sposób negatywny – na układ nerwowy, a w niektórych przypadkach może nawet zwiększyć aktualne objawy.

Ból głowy.

Kofeina bardzo często dodawana jest do leków przeciwbólowych, a i niektóre badania wskazują, że jest w stanie skutecznie poradzić sobie z bólem głowy. Niestety, tego rodzaju ból po wypiciu kawy to bardzo częste zjawisko. Najczęściej występuje w momencie, gdy spożyjesz jej nazbyt dużo – jeżeli jednak znacząco ograniczyłeś kawę, również i to może być przyczyną dolegliwości bólowych.