Cukier to substancja występująca powszechnie w wielu produktach spożywczych czy napojach. Już przed tysiącleciami był on pozyskiwany za pomocą najrozmaitszych metod, lecz istną furorę zrobił niedługo po odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba, po czym ta słodka substancja trafiła do Europy. O szkodliwości cukru wiemy chyba wszyscy – w bezpośredni sposób sprzyja rozwojowi próchnicy, otyłości czy cukrzycy. Zanim jednak dojdzie do rozwinięcia się poważnych chorób lub schorzeń, Twój organizm zacznie informować Cię, że jesz za dużo cukru.

Większe łaknienie.

Słodycze i inne tego rodzaju przekąski są czymś, czemu zwyczajnie trudno odmówić. Pomijając, że są one ogromnie kaloryczne, to przy tym – zwyczajnie nie są w stanie zażegnać uczucia głodu, które może szybko powrócić. Wynika to z faktu, że cukier jest w stosunkowo szybkim tempie spalany przez nasz organizm, a to sprawia, że po krótkim czasie od spożycia odczuwać będziemy ponowną chęć sięgnięcia po dodatkową przekąskę. Wszystko to, jeżeli mieć na uwadze wysoką kaloryczność, sprawi, że w krótkim czasie zyskamy dodatkowe i niechciane kilogramy.

Zmęczenie.

O ile spożycie pokarmów z wysoką zawartością cukru może skutkować chwilowym zastrzykiem energii, tak po krótkim czasie zaczniemy odczuwać ogromne wręcz zmęczenie. Wszystko za sprawą produkowanej przez naszą trzustkę insuliny, której zadaniem jest przywrócenie poziomu cukru do właściwego stanu.

Trądzik.

Jeżeli zmagasz się z nawracającym trądzikiem, powodem takiego stanu rzeczy nie musi być etap dorastania i buzujących hormonów, lecz zwyczajny nadmiar cukru w Twojej diecie. Produkty spożywcze z wysoką zawartością cukru sprzyjają powstawaniu wszelkich wyprysków na naszej cerze.