Pragnienie spożycia danego pokarmu jest jednym z podstawowych potrzeb, jakie odczuwają wszystkie organizmy. Czasami może jednak dojść do zaburzeń łaknienia, które objawiać się mogą nadmiernym apetytem, lub wręcz przeciwnie – jego całkowitym wręcz brakiem. Czym więc może być spowodowany brak apetytu i kiedy należy się tym martwić?

Leki.

Brak apetytu może być skutkiem ubocznym przyjmowanych w danym momencie leków. Towarzyszyć temu mogą również nudności, czy nawet wymioty. Jeżeli podczas kuracji określonym lekiem odczuwamy brak apetytu, należy ten fakt zgłosić lekarzowi, który powinien przepisać nam inny preparat.

Stres.

Kolejnym czynnikiem, który skutkować może brakiem apetytu, jest stres. Zdarza się również, że w odpowiedzi na stres wiele osób postanawia zajadać negatywne emocje, sięgając po wysoko kaloryczne przekąski. Jeżeli w ostatnim czasie doświadczamy nadmiaru stresu, lub ten towarzyszy nam przewlekle – może to skutkować zaburzeniem odczuwania prawidłowego łaknienia.

Wysiłek fizyczny.

Po intensywnym wysiłku fizycznym pierwsze, o czym myślimy, to przede wszystkim zgasić pragnienie. Długotrwały i intensywny trening wpływa również na zatrzymanie produkcji hormonu głody, tak zwanej greliny.

Wysoka temperatura.

Podobnie, jak w przypadku wysiłku fizycznego, wysokie temperatury nie zachęcają nas do częstego zaglądania do lodówki. Ponadto, podczas upalnych dni, nasz metabolizm pracuje o wiele ciężej, toteż letnie okres sprzyja również odchudzaniu.