Ciecierzyca może korzystnie wpływać na ogólny stan naszego zdrowia, może też w bardzo prosty sposób urozmaicić nasze codzienne menu. Jakie właściwości zdrowotne ma cieciorka? W jaki sposób możemy włączyć ciecierzycę do swej diety?

Ciecierzyca i jej wartość odżywcza

Ciecierzyca jest bardzo dobrym źródłem białka, z tego też względu zajęła ważne miejsce w diecie wegańskiej i wegetariańskiej. Nie brak w niej również witaminy C oraz witamin z gruby B, przy czym bardzo cennym składnikiem odżywczym w cieciorce jest kwas foliowy. Zdrowa dieta, w której cieciorka będzie się pojawiała regularnie, wzmocni dodatkowo nasz organizm solidną porcją składników mineralnych, m.in.: żelaza, magnezu, potasu i cynku.

Jak ciecierzyca wpływa na ludzki organizm?

Czy warto sięgać po cieciorkę? Tak! Zdrowa dieta z takim dodatkiem może uchronić nas przed problemami ze zbyt wysokim stężeniem złego cholesterolu, a tym samym zminimalizować ryzyko rozwoju miażdżycy czy choroby wieńcowej. Ciecierzyca korzystnie wpływa również na ciśnienie krwi, może nas też chronić przed anemią i niedokrwistością. Ponieważ cieciorka zawiera sporo błonnika, regularne korzystanie z jej wsparcia pomoże nam przy zaparciach oraz innych problemach związanych z pracą przewodu pokarmowego. Po ciecierzycę warto sięgać również wtedy, gdy istnieje ryzyko pojawienia się cukrzycy. Ziarna cieciorki mają niski indeks glikemiczny, zatem w profilaktyce cukrzycy mogą odegrać bardzo ważną rolę.

Jak włączyć cieciorkę do swej diety?

Ciecierzyca może okazać się ciekawym dodatkiem do tradycyjnej diety, może też stanowić jeden z podstawowych składników diety wegetariańskiej lub wegańskiej. Wbrew pozorom można z niej wyczarować wiele wspaniałych potraw, a przepisy na dania z cieciorki mogą nas zaskoczyć swoją różnorodnością. Falafel, hummus czy pasty kanapkowe tonie wszystko! Cieciorka może być rewelacyjnym dodatkiem do sałatek, sprawdza się też jako farsz do pierogów czy zapiekanych warzyw. Gęste zupy, pasztety, kotleciki – możliwości jest wiele, zatem każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego.

Catering dietetyczny sposobem na zdrowy styl życia

Niepozorna ciecierzyca ma ogromną wartość odżywczą, a zdrowa dieta z takim dodatkiem każdemu z nas wyjdzie na zdrowie. Przepisy na dania z ciecierzycą cieszą się coraz większą popularnością, a że znajdziemy je na każdym portalu kulinarnym, włączenie ciecierzycy do diety nie sprawi nam większych problemów.