Z pewnością wiele osób spotkało się ze stwierdzeniem, że woda prosto z kranu jest zwyczajnie niezdrowa. Tego rodzaju opinie najpewniej słyszeliśmy od swoich rodziców – wodę z kranu należy w pierwszej kolejności przegotować, by była bezpieczna i możliwa do spożycia.

Woda z kranu jest całkowicie bezpieczna i zdrowa.

Tak, woda, która aktualnie płynie z naszych kranów w żadnym stopniu nie szkodzi naszemu zdrowiu. Skąd więc utarło się stwierdzenie, by takowej wody nie pić, a w pierwszej kolejności ją przegotować? Przede wszystkim – z wieku i panujących kilkadziesiąt lat temu realiów, w których przyszło żyć naszym rodzicom czy dziadkom. Jakość wody pitnej, która płynie w naszych kranach jest surowo określana przez europejskie prawo. Przeprowadzono liczne badania w wielu miejscach naszego kraju, które z powodzeniem udowodniły, że woda z kranu jest nie tylko bezpieczna i zdrowa, ale w żadnym stopniu nie jest gorsza od wody butelkowanej sprzedawanej w sklepie. Oczywiście, sporadycznie zdarzają się sytuacje, że lokalne wodociągi alarmują, by tymczasowo nie spożywać wody kranowej – może być to efektem nagromadzenia się określonych bakterii. Podobne sytuacje zdarzają się również w przypadku wielu gotowych produktów, których partie są całkowicie wycofywane po wykryciu nieprawidłowości.

Woda z kranu, czy butelkowana?

Woda butelkowana przez wielu uważana jest za o wiele zdrowszą względem wody kranowej. Jak jednak wynika z badań, woda z kranu jakością w żadnym stopniu nie odbiega od wody butelkowanej, a nawet potrafi ją przewyższać pod względem zawartych składników mineralnych. Warto wspomnieć, że woda kranowa jest zwyczajnie o wiele tańsza. Cena za litr wody butelkowanej to około 1.20 zł – w zależności od wybranego producenta. Tymczasem litr wody z kranu to koszt rzędu 0,40 groszy – są to jednak dane z zeszłego roku i mogą się różnić względem danego miasta.