Intermittent fasting, czy też w skrócie IF, to nic innego, jak przerywany post. Na samym wstępie zaznaczmy, iż nie jest to rodzaj diety, a jedynie sposób odżywiania, chociaż coraz częściej używa się właśnie słowa dieta w kontekście intermittent fasting.

Na czym polega IF?

W ogólnym uproszczeniu IF jest po prostu postem przerywanym. Oznacza to więc, że osoby będące na takiej diecie, mogą przyjmować pożywienie tylko i wyłącznie w określonych godzinach lub nawet dniach. Rodzajów IF jest wiele, dlatego bez problemu można dopasować konkretny model do swoich wymagań, czy nawet stworzyć całkowicie unikalny plan IF.

Warianty IF.

Jak wspomnieliśmy, wariantów diety IF jest wiele. Większość z nich ogranicza się do całkowitego zachowania postu przez określoną liczbę godzin w ciągu doby – przykładem niech będzie wariant 16/8, który polega na całkowitym poszczeniu przez 16 godzin i okienku żywieniowym, które trwa 8 godzin. IF może być jednak o wiele bardziej restrykcyjny, a sam post nie musi się ograniczać do godzin, ale do dni. Dni postu można przeplatać z dniami żywienia – przykładowo, co trzeci dzień w tygodniu może być dniem, w którym stosujemy całkowity post, a przez pozostałe dwa jemy normalnie.

O czym pamiętać?

IF zakłada całkowite poszczenie w poszczególnych dniach lub godzinach trwania, a następnie dowolne spożywanie produktów żywnościowych. Osoby chcące zgubić nadmiar kilogramów powinny pamiętać o tym, iż IF w głównej mierze opiera się na deficycie kalorycznym. Nic nam z jednodniowego poszczenia, jeżeli w kolejnych dniach spożyjemy więcej kalorii, niż zazwyczaj.