Jajka kurze stanowią ogromny przysmak, a przy tym dostarczają naszemu organizmowi znaczące ilości witamin i składników odżywczych. Przygotować je można na wiele sposobów, nie dziwi więc fakt, że są uwielbiane przez tak sporą ilość osób. Gotowanie to tylko jeden z możliwych metod przygotowania jajek, a jego długość wpływa nie tylko na walory smakowe, konsystencje, lecz także na nasze bezpieczeństwo. Jak długo więc powinniśmy gotować jajka i po jakim czasie są one bezpieczne do spożycia?

Dlaczego długość gotowania jest tak ważna?

To, jak długo gotujemy jajko, wpływa na to, jaką konsystencją cechować się będzie znajdujące się w nim żółto i białko. O wiele ważniejsze jest jednak to, że długość gotowania wpływa bezpośrednio na nasze zdrowie – w jajkach znajdować się mogą bowiem bakterie salmonelli czy nawet wirus ptasiej grypy, które to zabijane są przez wpływ wysokiej temperatury we wrzącej wodzie. Przyjmuje się, że jajko powinno gotować się przynajmniej 3 minuty – jest to optymalny czas potrzebny do tego, by unieszkodliwić ewentualne bakterie i wirusy.

Długość gotowania jajek.

Czas gotowania jajek na miękko zazwyczaj wynosi od 3 do 5 minut, jest to jednak zależne między innymi od wielkości poszczególnych jajek. Zdarzyć się może, że jedno będzie idealnie ugotowane, a więc białko ścięte a żółtko płynne, a drugie całkowicie płynne. Czas gotowania jajek na twardo wynosi około 8 minut.